Hogyan működik a hőszivattyú?
A levegő-víz hőszivattyúk működési alapelve, hogy a levegő mindig tartalmaz hőenergiát, akkor is, ha hideg van. Ez a hőenergia kinyerhető, és fűtésre vagy melegvíz előállításra használható. A hőszivattyú feladata, hogy elektromos áram felhasználásával biztosítsa ezt a hőcserét, és képes a folyamat megfordítására is, így alkalmas az otthonok hűtésére is. Bár sokan úgy vélik, hogy a levegő-víz megoldás nem elég hatékony, ezek a rendszerek a svéd otthonok több mint 70 százalékának fűtését látják el hatékonyan évtizedek óta.
Mekkora az épület energiaigénye?
Ez leginkább attól függ, hogy mekkora az épület hőszükséglete, milyen a szigetelése, milyen hőleadókat használunk: radiátor vagy padlófűtés, illetve, hogyan méretezték a hőszivattyút. Az azonban általánosan elmondható, hogy a gázfűtésnél, vagy elektromos fűtési megoldásoknál nagyságrendekkel alacsonyabb energiaszámlákra számíthat, aki megfelelő hőszivattyút választ. A hagyományos fűtési rendszerekkel összevetve 60 százalékra becsülik az energiaigény csökkenést egy jól kiépített hőszivattyú esetén. Ez az épület modernizálásával, és megújuló energiatermeléssel, például napelemes áramtermeléssel tovább javítható.
Melyek a hőszivattyús rendszerek előnyei?
Jelentős energiamegtakarítás a rezsiköltségben.
Fűtés, hűtés és használati melegvíz-előállítás.
Teljes függetlenedés a távfűtési és gázhálózatoktól.
Új és már meglévő épületekben is kiépíthetők.
Minimális üzemeltetési és karbantartási igény.
Kimagasló hatásfok.
Biztonságos üzemeltetés bármilyen más fűtésrendszerhez képest.
Melyek a hőszivattyús rendszerek hátrányai?
Nem megfelelő méretezés és tervezés esetén felesleges költségek, és a vártnál gyengébb fűtési teljesítmény.
Jelentős kezdeti beruházási költség. Ez azonban attól is függ, hogy milyen alternatívákat vált ki a hőszivattyú. Példaként: a szigorú előírások szerint alkalmazható gázkazánok beépítési és tervezési költsége jelentősen emelkedett az elmúlt években.
Mennyibe kerül a hőszivattyú?
Ez rendkívül sok dologtól függ. A lakóépület jellegétől, a leváltani kívánt fűtési rendszerek hatékonyságától, az egyéni fűtési igényekig. Érdemes tudnod, hogy általánosságban egy hőszivattyú telepítése és a telepítendő elemek beszerzése nem olcsó.
Hozzá kell tenni, hogy amennyiben a hőszivattyút hűtésre is használod, akkor megspórolod a klímaberendezés és telepítés árát. Ha pedig a gázkazánnal kapcsolatos alternatív költségeket is figyelembe veszed, akkor megspórolod a kéményépítés, és a gázterv több milliós költségét.
A hőszivattyú nem csoda szerkezet, tehát egy elavult szigeteléssel, rossz energetikai besorolással rendelkező épület fűtési költségén nem fogsz tudni jelentős összegeket megspórolni. Éppen ezért amennyiben szükségét látják, telepítő partnereink a szigetelés korszerűsítésére is felhívják a figyelmedet.
Kérj egyedi ajánlatot az igényeidnek leginkább megfelelő hőszivattyúra és telepítésére!
Pályázati forrásból megvalósítható a hőszivattyú telepítése?
Igen, a 2024-es Otthonfelújítási Program részeként van lehetőség vissza nem térítendő támogatást és kamatmentes kölcsönt igényelni családi házak energetikai korszerűsítésére, melyből ES hőszivattyú is telepíthető.
Ránk a pályázatírástól egészen a kivitelezésig számíthatsz. A pályázat részleteivel és a megvalósítással kapcsolatban fordulj kollégáinkhoz szakmai segítségért!
Milyen alapvető paraméterek nélkülözhetetlenek hőszivattyú méretezéséhez?
A legfontosabb egy megfelelő szakértelemmel és tapasztalattal rendelkező gépésztervező. A hőszivattyút tehát nem érdemes előre beszerezni, mielőtt még szakértővel konzultálunk. Hiszen ki viszi el a balhét, ha mégsem jó a méret? Minden ház és minden igény egyedi, így gépésztervezőink gondoskodnak róla, hogy az alábbi paramétereknek 100%-ban megfeleljen a választott hőszivattyúd:
- Fűtendő alapterület
- Meglévő épület esetén éves gázszámla
- Belmagasság
- Falazat típusa és vastagsága
- Hőszigetelés fajtája és vastagsága
- Nyílászárók típusa (műanyag, fa, réteg)
- Fűtésrendszer típusa (radiátor, fan-coil, padlófűtés, falfűtés, mennyezetfűtés? stb.)
Megfelelő szigetelésre is szükség van?
Amennyiben nem megfelelő a ház falvastagsága, hőszigetelése és a nyílászárók állapota, nem garantálható az elvárt komfort. A hőszivattyú nem csodaszer, az optimális működéshez szükség van a kor igényeinek megfelelő szigetelésre is.
Kell a hőszivattyú mellé kiegészítő fűtés?
Minden esetben, ami nem azt jelenti, hogy a hőszivattyú elektromosan fűt, de szükség esetén használja a fűtőpatront, gázkazánt, szolárt. Lényeg, hogy bivalens üzemben tud dolgozni.
Tényleg hangos a hőszivattyú?
A korábbi hőszivattyú rendszerek kültéri egységei egy split klímaberendezés kültéri egységeihez hasonlítható zajszinttel működtek, és elképzelhető, hogy ez zavaró. Az Energy Save rendszereit azonban minden esetben nagyméretű kondenzátor felülettel és lassú forgású ventilátorokkal tervezik, így zajszintjük jóval alacsonyabb, normál esetben szinte zajtalan.
Kiemelt márkaparnerünk:
Szeretnél függetlenedni a gázszolgáltatótól, és egy jövőbe mutató fűtési megoldást választani.
Szeretnél egy könnyen telepíthető fűtési rendszert (például megspórolnád a gázkazánnal kapcsolatos kémény- és gázterv milliós költségeit).
A fűtés mellett a hűtést és a melegvíz-ellátást is szeretnéd kiváltani.
Olyan környéken élsz, ahol nincs gázellátás.
Jelenlegi hőszivattyúddal nem vagy megelégedve, mert például: hangos vagy nem szolgálja ki a háztartásod igényeit, stb.
Az Energy Save hőszivattyúkkal nem csupán otthonod fűtését, hűtését és melegvíz ellátását oldhatod meg környezetbarát módon, de energiaköltségeidet is radikálisan csökkentheted!
Mit mondanak ügyfeleink az Energy Save hőszivattyúkról?
MIÉRT ENERGY SAVE hőszivattyúk?
Mi vár rád, ha az Energy Save hőszivattyúkat választod?
1. Kapcsolatfelvétel
Amennyiben ajánlatot kérsz tőlünk, napokon belül felveszi veled a kapcsolatot valamelyik minősített partnerünk. Időpontot egyeztetnek veled és megkezdődhet a pontosított árajánlat kidolgozása és a telepítési terv elkészítése. Ők nem csak a telepítésért és a beüzemelésért vállalnak garanciát, de az évenkénti karbantartást és a szerviz feladatokat is elvégzik.
2. Ingatlan műszaki felmérése
A rendszer kiépítése sosem történhet meg a lakóépület műszaki, energetikai és épületgépészeti felmérése, a meglévő fűtési rendszer vizsgálata nélkül. A telepítést is végző partnerünk a felmérési időszakban nem csupán megvizsgálja az épülő vagy átalakítandó lakóingatlan paramétereit, de felméri az egyéni fűtési, hűtési és komfort igényeidet is. Szükség esetén pedig javaslatot tesz épületenergetikai szakvélemény elkészítésére, a tervezett vagy meglévő szigetelés, a nyílászárók és régi épület esetén a meglévő fűtési rendszer (padlófűtés, radiátorok, stb.) esetleges módosítására, átalakítására.
3. Gépészeti tervezés
Ezt követi az épületgépészeti tervezés, azaz annak meghatározása, milyen teljesítményű hőszivattyúra van szükség, valamint, hogy az épület adottságai alapján a split vagy monoblokkos megoldásra van szükség, mekkora melegvíz készítési kapacitást szükséges beépíteni, és új fűtésrendszer kiépítése esetén milyen egyéb eszközökre (vízes padlófűtés elemei, fancoil modulok stb.) lesz szükség.
4. Kivitelezés
A telepítő partner a felmérés és tervezés során mintegy 60 paramétert vesz figyelembe, így biztos lehetsz benne, hogy a kivitelezésnél a lehető leghatékonyabb rendszer kerül gondtalanul és időhatékonyan beépítésre.
5. Működő hőszivattyú rendszer
Telepítő partnered minden fontos információt átad a hőszivattyú hatékony kezelésével kapcsolatban, és szükség esetén segít az általad preferált alapbeállításokban.
6. Távfelügyelet és hosszú távú karbantartás
A telepítők nem csak kiépítik a rendszered, de az esetleges hibákat is hamarabb észlelik. Így sosem kell várnod a javításokra. Kiépített hőszivattyú rendszereinket évente ellenőrizzük és karbantartjuk, így neked erről sem kell gondoskodnod. Mivel az összes telepített gépünk az ENERGY SAVE gyári szerverére csatlakozik, a gyártó folyamatos visszajelzést kap a működésükről.